فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌های ال ای دی گردد

فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌های ال ای دی گردد

استفاده از تجهیزات روشنایی مختلف برای نمای ساختمان، بخش‌ های داخلی و… همواره این اجازه را به ما می‌ دهد که بتوانیم علاوه بر تامین نور مورد نیاز محیط خود، طرح‌ های زیبا و خلاقانه‌ ای بوجود بیاوریم. از سوی دیگر امروزه شاهد پیشرفت تکنولوژی تولید تجهیزات روشنایی هستیم. محصولات ال ای دی مزایای زیادی را در اختیار ما می‌ گذارند که مهمترین آنها عبارتند از: “مصرف پایین انرژی، بازده بالا، تولید حرارت کم و تنوع بالا” اما یکی از نکاتی که همواره در زمینه خرید این محصولات باید مد نظر قرار دهید این است که قیمت اولیه این محصولات نسبت به سایر تجهیزات روشنایی بالاتر است و همین باعث می‌ شود تا هزینه اولیه برای تامین تجهیزات روشنایی افزایش یابد. شناخت فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌ های ال ای دی گردد به شما کمک می‌ کند تا در مراحل اولیه برای انتخاب و خرید تجهیزات روشنایی مورد نظر خود انتخابی هوشمندانه داشته باشید. در ادامه این مطلب از سایت نما لایت بیشتر در این زمینه صحبت خواهیم کرد.

فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت لامپ‌ های ال ای دی

قیمت لامپ‌ های ال ای دی

این روزها همه تقریبا نسبت به مزایای لامپ‌ های ال ای دی شناخت کافی دارند و آگاهی داشتن نسبت به این مزایا باعث شده تا در بازار نیست شاهد استقبال بالا از این محصولات باشیم. ولی همواره قیمت بالای این محصولات نسبت به سایر تجهیزات روشنایی مشابه باعث افزایش هزینه اولیه برای تهیه لامپ و… شده است. قبل از همه چیز بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که در طولانی مدت لامپ‌ های ال ای دی به دلیل مصرف پایین و عمر مفید بالا قطعا گزینه‌ های به صرفه‌ تری خواهند بود. همچنین تولید این محصولات در توان ها، ابعاد و اشکال مختلف اجازه می‌ دهد تا به شکل بهینه‌ تری از آنها برای تامین نور فضای خود استفاده کنیم. به همین دلیل برای روشن کردن به عنوان مثال یک اتاق با لامپ ال ای دی نیاز به تجهیزات روشنایی کمتر و با توان پایین‌ تر خواهد بود. فاکتورهایی که می‌ تواند باعث کاهش قیمت لامپ‌ های ال ای دی گردد چیست؟

  • توان مصرفی
  • برند تولید کننده محصول
  • نوع لامپ مورد استفاده
  • فلیکر یا نوسان روشنایی
  • توان راکتیو

در بخش‌ های بعدی هر کدام از پارامترهای بالا را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توان مصرفی

یکی از فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌ های ال ای دی گردد، توان مصرفی این محصولات است. این اصل ساده را باید همیشه به یاد داشته باشید که همیشه قیمت تجهیزات روشنایی و لامپ‌ های ال ای دی با توان پایین، نسبت به محصولاتی با توان بالاتر، کمتر خواهد بود. البته در اینجا ممکن است عده ای به اشتباه تصور کنند که می‌ توانند با خرید لامپ‌ های ال ای دی با توان پایین تر، هزینه‌ های اولیه خود را پایین بیاورند. این تصور اشتباه است و در روند خرید لامپ‌ های ال ای دی برای بخش‌ های مختلف خانه خود باید ابتدا بررسی کنید که لامپ‌ ها با توان‌ های مختلف چه مقدار از فضای شما را روشن می‌ کنند و به این صورت باید از چه تعداد لامپ با چه مقدار توانی استفاده کرد. از سوی دیگر فراموش نکنید که تجهیزات روشنایی مختلف ال ای دی با ساختارهای مختلف (مانند ریسه تزیینی، ریسه شلنگی، لامپ ال ای دی سقفی، پروژکتور ال ای دی و… ) میزان نور متفاوتی در اختیار شما خواهند گذاشت و بهتر است به آنها توجه کافی داشته باشید.

برند تولید کننده لامپ ال ای دی

نورپردازی نمای ساختمان

یکی از موارد مهم درباره لامپ‌های ال ای دی (LED) که در زمان خرید باید به آن توجه ویژه داشته باشید، برند تولید کننده آن است. برندهای مختلفی در زمینه تولید انواع تجهیزات روشنایی ال ای دی مانند تجهیزات نورپردازی نمای ساختمان، لامپ ال ای دی سقفی و سایر تجهیزات مشابه فعالیت می‌ کنند. هر کدام از این برندها ویژگی‌ های خاصی به محصولات خود اضافه کرده اند و به همین دلیل در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که قیمت یک محصول مشابه در برندهای مختلف، متفاوت است.

یکی از نکات مهمی که در این بخش باید مد نظر داشته باشید این است که هیچگاه برای کاهش هزینه‌ های اولیه خود، سراغ برندهای نامعتبر که اجناس بی‌کیفیت در اختیار مشتریان خود می‌ گذارند، نروید. از سوی دیگر این روزها شرکت‌ ها و برندهای مختلف در زمینه تولید محصولات گوناگون مانند محصولات روشنایی ای دی سی فعالیت دارند و در بسیاری از موارد با خرید تجهیزاتی با قیمت بالاتر می‌ توانید صرفه جویی زیادی در طولانی مدت کرده باشید.

نوع لامپ مورد استفاده

یکی دیگر از فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌ های ال ای دی گردد، نوع تجهیزات روشنایی مورد نظر خواهد بود. به عنوان مثال می‌ توانید در نظر داشته باشید که لامپ‌ های ال ای دی سقفی بسته به نوع خود می‌ توانند دو حالته، سه حالته یا تک حالته باشند؛ هر کدام از این موراد روی قیمت تاثیر محسوسی خواهد داشت.

همچنین ارائه لامپ‌ های ال ای دی در اشکال و فرم‌ های مختلف اجازه می‌ دهد تا بتوانیم از این محصولات در شرایط مختلف استفاده کنیم. به عنوان مثال ریسه تزئینی در شرایط خاصی برای زیباسازی یک مکان مورد استفاده قرار می‌ گیرد و استفاده چندانی برای تامین روشنایی ندارد. اما ریسه شلنگی گزینه خوبی برای اجرای نور مخفی در نورپردازی نمای ساختمان یا فضای داخلی آن است. برای این که با خرید هوشمندانه تجهیزات روشنایی ال ای دی در هزینه‌های اولیه خود صرفه جویی کنید، باید انواع گزینه‌ های پیش روی خود برای نورپردازی را بشناسید و با کمک افراد متخصص گزینه مورد نظر برای قسمت‌ های مختلف ساختمان خود را انتخاب کنید.

نوسان روشنایی یا فلیکر

نوسان روشنایی یا فلیکر

یکی دیگر از فاکتورهایی که میتواند باعث کاهش قیمت لامپ‌ های ال ای دی گردد، میزان نوساناتی است که به بخش ال ای لامپ می رسد. برق شبکه ایران دارای فرکانس 50 هرتز است و زمانی که با استفاده از انرژی الکتریکی این شبکه، لامپی را روشن می‌ کنیم؛ شاهد خاموش و روشن شدن بسیار سریع آن (با سرعت 50 بار در ثانیه) خواهیم بود. این روشن و خاموش شدن فلیکر نام دارد. با این که فلیکر را با چشم غیر مسلح نمی‌ توان دید، اما تاثیر مخربی روی بینایی شما می‌ گذارد و ممکن است سردرد به همراه داشته باشد. در لامپ‌ های ال ای دی هر چقدر کیفیت ترانس و مبدل برق AC به DC بیشتر باشد، شاهد فلیکر کمتری خواهیم بود. البته نباید فراموش کنید که همین باعث می‌ شود تا کمی قیمت این محصولات نسبت به لامپ‌ های ال ای دی با کیفیت پایین، بیشتر باشد.

توان راکتیو

در تمام وسایل برقی به مقدار توانی که صرف تولید تلفات می‌ شود، توان راکتیو می‌ گویند. این توان در اثر وجود تجهیزاتی با بار سلفی یا خازنی بوجود خواهد آمد. هر چقدر توان راکتیو به صفر نزدیکتر باشد، تجهیزات روشنایی مورد نظر ما بازده بالاتری دارند و از سوی دیگر انرژی کمتری مصرف خواهند کرد. البته نکته‌ ای که باید در مورد لامپ‌ های ال ای دی (LED) بدانید، پایین بودن میزان توان راکتیو آنهاست. اما هر چقدر لامپ یا تجهیزات ال ای دی شما کیفیت بیشتری داشته باشند، توان راکتیو کمتری خواهند داشت و به این صورت در طولانی مدت هزینه‌ های کمتری به شما تحمیل می‌ کنند. ولی از سوی دیگر هرچقدر توان راکتیو لامپ مورد نظر بیشتر باشد، در نتیجه کیفیت پایین‌ تری داشته و قیمت آن نیز پایین‌ تر خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *