معرفی انواع لامپ ها

نور و روشنایی بخش بسیار مهمی از زندگی روزمره ما را تشکیل می دهد و برای ادامه زندگی با روال عادی بسیار حیاتی است. پیش آمده است که با قطعی برق بسیاری از کار های اداری، بانکی و روزمره ما برای چند ساعت مختل شده اند. بشر مدت نسبتا زیادی است که برای تولید نور و روشنایی از لامپ استفاده می کند؛ نکته مهم این جا است که برای هر استفاده ای نوع خاصی از لامپ مناسب است و برای این که بتوانید بهترین نوع لامپ را انتخاب کنید، قبل از هر چیزی باید با انواع لامپ آشنایی داشته باشید. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع لامپ آشنا کنیم.

انواع لامپ ها را بهتر بشناسید

انواع لامپ ها را بهتر بشناسید

به طور کلی لامپ ها به 7 دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشد:

لامپ رشته ای

لامپ های رشته ای همان لامپ های سنتی و قدیمی هستند که ساده ترین و ارزان ترین نوع لامپ محسوب می شوند. در این لامپ ها، رشته ای از تنگستن وجود دارد که هنگام عبور جریان، ملتهب شده و از خودش نور ساطع می کند. رشته تنگستن در لامپ رشته ای توسط خلا یا گاز نیتروژن احاطه شده است و مصرف انرژی بالایی دارد. این لامپ ها در ولتاژ، اندازه ها و اشکال مختلفی در دسترس هستند. در لامپ های رشته ای، گرمای ناگهانی باعث گرم شدن لامپ و به دنبال آن سوختن رشته می شود. در ضمن لامپ های رشته ای فقط 700 تا 1000 ساعت کار می کنند.

لامپ فلوئورسنت

لامپ فلوئورسنت

لامپ های فلوئورسنت ( Fluorescent Lamps ) که با نام « لامپ های مهتابی » نیز شهرت دارند، کمی پیچیده تر از لامپ های رشته ای می باشند. در این لامپ ها یک لوله فلوئورسنت بین کاتد ها قرار دارد که از جیوه و گاز های دیگر پر شده است. با کنده شدن الکترون ها در اثر ولتاژ و جریان یافتن آن ها بین دو کاتد، گاز درون لوله فلوئورسنت ملتهب شده و انرژی تابشی تولید می کند. پوشش فسفر در بیرون، انرژی تابشی را به نور مرئی تبدیل می کند که سبب روشنایی می شود. یک نکته منفی در مورد لامپ های فلوئورسنت وجود دارد که به مسئله ای چالش برانگیز تبدیل شده است؛ به دلیل پر شدن این لامپ ها از جیوه، دفع و انهدام آن ها بسیار دشوار می باشد و رها شدن آن ها در طبیعت می تواند خسارت های جبران ناپذیری به بار آورد؛ اما در مقابل، لامپ های فلوئورسنت نسبت به لامپ های رشته ای، همان میزان نور را با انرژی کمتری تولید می کنند و عمر بیش تری نیز دارند.

لامپ فلوئورسنت فشرده یا CFL

لامپ فلوئورسنت فشرده یا CFL

همان طور که گفتیم لامپ های رشته ای مصرف انرژی بالایی دارند و برای استفاده طولانی مدت چندان به صرفه نیستند. لامپ های فلوئورسنت فشرده یا همان CFL ( Compact Fluorescent Lamps ) جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای می باشند. لامپ های CFL بر مبنای عملکرد لامپ های فلوئورسنت کار می کنند و به ازای تولید میزان نور مشابه، انرژی کمتری مصرف می کنند. این لامپ ها شباهت زیادی به لامپ های رشته ای دارند و شامل چند حلقه لوله ای پر از جیوه می باشند.
لامپ های فلوئورسنت فشرده نسبت به لامپ های رشته ای دارای طول عمر بیشتری می باشد و قادر هستند تا 10 هزار ساعت کار کنند. همچنین لامپ های CFL در مقایسه با لامپ های رشته ای درخشندگی بیشتری دارند و در عین حال در مصرف انرژی بهینه تر می باشند؛ اما از نظر دفع مواد جیوه ای برای محیط زیست ضرر های زیادی دارند که این یک چالش جدی برای دوستداران محیط زیست می باشد.

لامپ ال ای دی ( LED )

لامپ ال ای دی ( LED )

واژه LED مخفف لامپ های دیود نور افشان ( Light Emitting Diode ) می باشد. در واقع ال ای دی قطعه ای نیمه هادی است که در آن برق بر روی دیود اعمال شده و به دنبال آن جریان یافتن الکترون ها و رها شدن فوتون های انرژی را خواهیم داشت. لامپ های ال ای دی به علت بهره وری بهینه از انرژی و تنوع رنگ، به سرعت در حال توسعه هستند و در انواع مختلفی مانند لامپ ال ای دی سقفی، پروژکتور ال ای دی، ریسه های تزئینی مانند ریسه شلنگی و … مورد استفاده قرار می گیرند. در نور پردازی نمای ساختمان های بزرگ نیز اصولا از لامپ های ال ای دی استفاده می شود.

لامپ نئون

لامپ نئون

لامپ نئون یک لامپ تخلیه گاز کم فشار است که با نصب 2 عدد الکترود در یک پوشش کوچک شیشه ای مونتاژ می شود. جالب است بدانید که لامپ های استاندارد با گاز آرگون یا نئون پر می شوند ولی لامپ های نئون با روشنایی بالا از گاز نئون خالص پر شده اند. زمانی که ولتاژ برق به این لامپ ها اعمال می شود، گاز یونیزه شده، شروع به درخشش می کند و اجازه می دهد جریان برق بسیار کمی بین دو الکترود رد و بدل شود. زمانی که گاز یونیزه شود، لامپ می تواند در ولتاژ پایین تر نیز درخشش خود را حفظ کند. ولتاژ نگهدارنده، بسته به لامپ می تواند بین 10 تا 20 ولت متفاوت باشد. لامپ های نئون، نور های بسیار خاص و جذابی تولید می کنند و به همین دلیل اکثرا از آن ها در ساخت تابلو های تبلیغاتی استفاده می شود.

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن

این لامپ ها نسخه بهبود یافته لامپ های رشته ای هستند، با این تفاوت که رشته تنگستن درون آن ها با یک پوشش شفاف پوشانده شده است. علت این که این لامپ ها، تحت عنوان لامپ هالوژن شناخته می شوند، این است که در آن ها مقدار کمی از یک گاز بی اثر ( هالوژن ) وجود دارد که سبب دوام بیشتر لامپ، افزایش روشنایی و به طور کلی کارایی بهتر آن می شود. لامپ های هالوژن نسبت به لامپ های رشته ای در اندازه های کوچکتری وجود دارند.

لامپ متال هالید

لامپ متال هالید

لامپ متال هالید ( metal halide ) یا MH از یک لوله کمانی داخل یک محفظه مکعبی شکل تشکیل شده است. این لوله کمانی می تواند از جنس سرامیک و یا کوارتز باشد. از سایر اجزای لامپ های متال هالید می توان به جیوه و نمک های متال هالید که درون لوله کمانی را پر کرده اند و یک گاز به عنوان فعال ساز اشاره کرد. این لامپ ها نسبت به اندازه کوچکی که دارند مقدار قابل توجهی نور تولید می کنند و از آن ها بیشتر در سالن ها، فضا های باز و اهداف تجاری استفاده می شود.

سخن پایانی

مطالبی که در این مقاله ذکر کردیم، بیان گر انواع لامپ ها از جهت نحوه کارکرد آن ها بود. لامپ ها از نظر شکل و اندازه نیز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. شما می توانید انواع و اقسام لامپ ها را با بهترین کیفیت در وبسایت نما لایت مشاهده و تهیه کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *