انواع سیم های برق ساختمان

انواع سیم و کابل برق ساختمان براساس مبحث 13 مقررات ملی ساختمان و اصول سازمان نظام مهندسی چیست؟ در هر قسمت از ساختمان از چه نوع سیم یا کابل با چه سایزی استفاده کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات در این مقاله ابتدا لازم است تفاوت سیم و کابل و مشخصات اصلی آنها اعلام می گردد و در نهایت انواع سیم های برق در ساختمان ها تشریح می شود.

اندازه سیم های برق

 سیم های برق در اندازه های مختلف 0.5، 0.75، 1، 1.5، 2.5، 4، 6، 10، 16، 25، 35، 50 میلی متر مربع و حتی بالاتر برحسب قطر هادی سیم نیز وجود دارد. در ساختمان های مسکونی سیم های سایز 0.5 تا 16 میلی متر مربع عمدتا برای هادی های فاز و نول و ارت کاربرد دارند.

رنگ سیم های برق

رنگ سیم های برق مطابق بند 2-7-21 جلد اول نشریه 110 برای فازهای R و S و T باید به ترتیب قرمز، زرد و سیاه باشند سیم ارت نیز به صورت ترکیب رنگ زرد و سبز و سیم نول به رنگ آبی استفاده می شود. اما باید دقت شود که در سیم کشی ساختمان عمدتا در مدارات دو سیمه از سیم مشکی برای فاز و آبی برای نول، در مدارات سه سیمه فاز و نول به رنگ های مشکی و آبی و ارت به رنگ سبز و زرد استفاده می شود. دقت شود رعایت رنگ بندی در تاسیسات برق برای حفظ ایمنی الزامی است.

انواع سیم های برق

سیم های برق از نظر نوع ساختار درونی آن ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند. این سه دسته شامل سیم افشان، سیم نیمه افشان و سیم مفتولی می شود.

سیم های مفتولی

این سیم ها که به سیم خشک نیز معروف هستند از یک هسته جامد منفرد با عایق پلاستیکی ساخته شده است. سیم مفتولی قابلیت اتصال و فرم دهی بهتری دارد، اما به دلیل سختی آن، خم شدن یا پیچاندن آن ممکن است به سیم آسیب برساند بنابراین این سیم‌ها در مواردی استفاده می‌شوند که نیازی به خم شدن آن‌ها نباشد. عمد ی کاربرد این سیم ها در سیم کشی تابلوها و توزیع کننده های برق استفاده می شود . ولتاژ نامی سیمهای مفتولی ۷۵۰-۴۵۰ ولت است و برای جریان های مختلف، با سطح مقاطع 1.5 تا ۲۴۰ میلی متر مربع ساخته میشوند.

سیم مفتولی

سیم های افشان

این سیم از چندین رشته نازک سیم ساخته شده است که با هم یک هادی را تشکیل می‌دهد. سیم رشته‌ای انعطاف‌پذیر است، بنابراین برای کاربردهایی که سیم‌ها باید خم شوند یا پیچ خورده باشند مناسب است. برقکاران سیم رشته‌ای را بیش از سیم مفتولی ترجیح می‌دهند، زیرا به دلیل انعطاف‌پذیری، عبور آن از لوله‌ها آسان‌تر است. ولتاژ نامی این سیم ها ۵۰۰-۳۰۰ ولت است.

سیم افشان

نام گذاری لاتین سیم های برق ساختمان

نام گذاری سیم های برق ساختمان براساس فاکتورهای جنس هادی و روکش و شکل آن ها مطابق با استاندارد VDE آلمان به شرح جدول زیر است:

حروف

شرح

N

سیم مسی ساخته شده مطابق با استاندارد VDE المان

 Y

عایق نوع PVC

F

نرم بودن سیم

A

مناسب برای استفاده در داخل لوله

M

مقاومت در برابر رطوبت

S و Z

سیم های مخصوص

به طور معمول سیم های مفتولی با نام لاتین NYA و سیم های افشان با نام NYAF شناخته می شود. برای آشنایی بیشتر با مشخصات و انواع استانداردهای نامگذاری سیم و کابل به مقاله “انواع استاندارد سیم و کابل و مشخصات فنی و کاربرد ” مراجعه شود.

انتخاب سایز مناسب سیم و کابل برق ساختمان

انتخاب سایز مناسب سیم های برق ساختمان بر اساس مصرف کننده اهمیت بسزایی دارد. چرا که انتخاب سایز سیم برق نامناسب می تواند موجب آتش سوزی و آسیب به وسایل برقی گردد. توجه به این نکته ضروری است که در ساختمان باید سیم و کابل استاندارد مورد استفاده قرار گیرد. یکی از برندهای استاندارد سیم کابل برند سیم و کابل کمان می باشد. سایز مناسب کابل و سیم های برق با توجه به فاکتورهایی از جمله مقدار جریان بار، طول سیم، مقدار افت ولتاژ مجاز و شرایط محیطی بستگی دارد. اما با توجه به اینکه به صورت سر انگشتی این عوامل در ساختمان ها چندان تغییر نمیکند سایز مناسب استفاده شده در این مکان ها با توجه به استاندارد نظام مهندسی برق و ساختمان به شرح زیر است:

 • برای کابل اصلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز هر واحد می برد،
  • 3 رشته سیم 6 برای کنتور تکفاز 32 آمپر
  • 5 رشته سیم 4 برای کنتور سه فاز 15 آمپر
  • 5 رشته سیم 4 برای کنتور سه فاز 25 آمپر
  • 5 رشته سیم 6 برای کنتور سه فاز 32 آمپر
  • 3 رشته سیم 10 برای کنتور تک فاز 50 آمپر
  • 5 رشته سیم 16 برای کنتور سه فاز 50 آمپر
 • برای روشنایی ها، شامل لامپ ها ،لوسترها از سیم نمره 1.5 و به صورت سه رشته استفاده می شود
 • تمام پریز های برق، چه در آشپزخانه باشد، چه در اتاق خواب ها و یا پذیرایی، از سیم نمره 2.5 و به صورت سه رشته استفاده می شود.
 • مدار کولر آبی از تابلو مینیاتوری تا کلید کولر سه رشته سیم 1.5 و از کلید تا کلید ایزولاتور روی پشت بام کابل 5 در 1.5
 • کولر گازی تکفاز کابل 3 در 4 با حفاظت 20 آمپر و کولر گازی سه فاز کابل 5 در 2.5 با حفاظت 16 آمپر
 • کابل آسانسور با سایز 5 در 6 میلی متر سه فاز با حفاظت 32 آمپر B
 • سیم تلفن برای هر واحد از سیم چهار رشته یا همان دو زوج نمره 0.6 استفاده می شود. همچنین این سیم باید از نوع فویل دار انتخاب شود تا احتمال نویز گرفتگی خطوط تلفن کمتر شود. در ساختمان های جدید همچنین از فیبر نوری به جای سیم تلفن استفاده می شود.
 • برای سیم آیفون 8 رشته (4 زوج) و نمره 0.6 استفاده می شود.
 • کابل آنتن باید کابل کواسیال ۷۵ اهم است
 • برای سیستم اعلان حریق ها در تمامی قسمت ها سیم شماره ۱٫۵ استفاده می شود. دقت گردد که کابل مقاوم در برابر حریق بوده و تولید کننده جز وندور لیست آتشنشانی باشد.

مورد مهمی که باید در انتخاب سیم و کابل ساختمان و اماکن مد نظر قرار گیرد این است که درصورتی که طراح تأسیسات برقی در نقشه ها سایز بالاتری برای سیم و کابل در نظر گرفته باشد، طبق نظر ایشان باید عمل کرد.

در سایت نمالایت انواع مختلف سیم و کابل برق از برندهای مختلفی همچون سیم و کابل کمان، سیم و کابل مغان و سیم و کابل البرز الکتریک برای خریداری موجود است، که با مراجعه به این صفحه میتوانید از آن ها بازدید نموده و محصول مورد نظر را حریداری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *